Характеристика ПЗФ громади

Дата: 03.02.2022 15:40

«Луга-Свинорийка» – гідрологічний заказник площею 880,0 га, завдовжки 22 км, завширшки до 1 км, що лежить між селами Шельвів і Замличі в межах землекористування Локачинської селищної ради (70,0 га) та колишніх сільських рад: Замличівської (220,0 га), Марковичівської (130,0 га), Козлівської (90,0 га), Дорогиничівської (180,0 га), Крухиничівської (100,0 га), Шельвівської (90,0 га), утворений за рішенням обласної ради народних депутатів від 20.12.1993, № 16/6 (реорганізований 02.02.2017, № 10/49). Під охороною держави – лучно-болотяний масив, що входить у водоохоронну зону р. Луга. У межах заказника є п’ять природних джерел, багате різноманіття флори (понад 400 видів) і фауни (100 видів хребетних). Трапляються рідкісні види рослин, занесені в ЧКУ: плодоріжка болотяна Anacaтptis palustris, осока затінкова Carex umbrosa, та тварин, включених до ЧКУ, ЄЧС, ЧС МСОП, додатків Боннської й Бернської конвенцій, Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотяних птахів: деркач Crex crex, журавель сірий Grus grus, лунь польовий Circus cyaneus, чернь білоока Aythya nyroca, видра річкова Lutra lutra.
Рідкісний хижий птах Circus cyaneus, що гніздиться тут – невеликий за розміром: маса самців сягає 0,3–0,4 кг, довжина тіла 45,0–55,0 см, самок – відповідно 0,4–0,7 кг та 36,0–39,0 см, сірого чи світло-сизого забарвлення з великими чорними плямами на кінцях крил. У самок забарвлення темно-буре. Живиться дрібними гризунами, ящірками, комахами. Прилітає на початку березня. Гнізда влаштовує на землі, кладка з’являється в травні–червні і складається з 2–5 яєць. Пташенята вилуплюються через 30 діб, із середини липня трапляються перші льотні виводки. Осіння міграція поодинці або невеликими групами з 2–4 особин відбувається у вересні–листопаді.

«Чорногузівський» – гідрологічний заказник площею 121,0 га, завдовжки 4,5 км, завширшки 0,5 км, що лежить між селами Линів і Бубнів, утворений згідно з рішенням обласної ради від 17.03.1994, № 17/19. Охороняється річка Чорногузка – ліва притока Стиру, її заплава та лучно-болотяний масив із природними джерелами. У прибережній смузі ростуть очерет звичайний Phragmites australis і рогіз широколистий Typha latifolia. У лучному різнотрав’ї ростуть тонконіг болотяний Poa palustris, коронарія зозуляча Lychnis flos-cuculi, вовче тіло болотяне Comarum palustre, білозір болотяний Parnassia palustris, м’ята болотяна Mentha aquatica, жовтець повзучий Ranunculus repens та їдкий R. acris, любисток лікарський Levisticum officinale, незабудка болотяна Myosotis scorpioides, лепеха звичайна Acorus calamus, бобівник трилистий Menyanthus trifoliana, осока чорна Carex nigra. Трапляється вид, занесений у ЧКУ – осока затінкова Carex umbrosa. Територія заказника – місце мешкання й розмноження багатьох видів риб, земноводних, плазунів, птахів, ссавців, у т. ч. рідкісних, занесених у переліки ЧКУ, ЄЧС, ЧС МСОП: черні білоокої Aythya nyroca, журавлів сірих Grus grus, видри річкової Lutra lutra.
     «Лучний» – гідрологічний заказник площею 1008,0 га, завдовжки 21,0 км, завширшки 0,3 км, що лежить між селами Коритниця й Козлів у межах землекористування Дорогиничівської (70,0 га), Заячицівської (30,0 га), Козлівської (200,0 га), Конюхівської (230,0 га), Привітненської (138,0 га), Старозагорівської (340,0 га) колишніх сільських рад, утворений за рішенням Волинської обласної ради від 04.05.1995, № 4/5 (реорганізований 02.02.2017, № 10/49). Охороняється лучно-болотяний масив водоохоронної зони р. Свинарки – лівої притоки р. Луги, де є 13 природних джерел, які живлять річку, та 318 ставків. У прибережній смузі найпоширеніші верба козяча Salix caprea, вільха клейка Alnus glutinosa, крушина ламка Frangula alnus, біля урізу води – зарості з очерету звичайного Phragmites australis, рогозу широколистого Typha latifolia. Територія заказника – місце мешкання й розмноження крижня Anas platyrhynchos, річкових качок – чирянок  Anas, бекасів Gallinago gallinago, курочки водяної Gallinula chloropus, лиски Fulica atra, норців великого Podiceps cristatus і малого P. ruficollis, лебедя-шипуна Cygnus olor. Трапляються рідкісні види птахів, які занесені в державний та міжнародні природоохоронні переліки (ЧКУ, ЄЧС, ЧС МСОП, додатки конвенцій): деркач Crex crex, чернь білоока Aythya nyroca, лунь польовий Circus cyaneus, журавель сірий Grus grus, видра річкова Lutra lutra.