Про дотримання вимог Правил охорони електричних мереж

Дата: 16.03.2023 10:58

Фото без описуУ відповідності до статті 22 Закону України від 09.07.2010 № 2480-VI «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» (далі Закон) охоронні зони уздовж повітряних ліній електропередачі встановлюються у вигляді земельної ділянки i повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки ліній від крайніх проводів за умови невідхиленого ïx положення на певній відстані залежно від напруги ліній електропередачі.

Згідно з Правилами охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1455, охоронні зони електричних мереж встановлюються: уздовж повітряних ліній електропередачі — у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі:

• 2 метри — до 1 кВ;
  • 10 метрів — 3—20 кВ;
  • 15 метрів — 35 кВ;
  • 20 метрів — 110 кВ;
  • 25 метрів — 150 кВ, 220 кВ;
  • 30 метрів — 330 кВ, 400 кВ, 500 кВ;
  • 40 метрів — 750 кВ.

У відповідності до статті 32 Закону використання земель у спеціальних зонах об'єктів енергетики проводиться з певними обмеженнями.

У межах санітарно-захисних зон електричних мереж забороняється:

розташовувати житлові і громадські будівлі, майданчики для стоянки і зупинки всіх видів транспорту, підприємства, на яких використовуються легкозаймисті рідини і гази, підприємства з обслуговування автомобілів, сховища нафти, нафтопродуктів та інших пожежонебезпечних речовин;

вирощування сільськогосподарських культур, що потребують ручного обробітку ґрунту та збирання урожаю;

проведення сільськогосподарських та інших робіт особами у віці до 18 років у межах санітарно-захисних зон повітряних ліній електропередачі напругою 750 кВ і вище.

У межах охоронних зон об'єктів енергетики забороняється:

• будувати житлові будинки, будинки громадського призначення;
  • розміщати споруди іншого призначення на меншій відстані від елементів електричних мереж, ніж встановлена нормами;
  • складати будь-які матеріали, розпалювати вогнища, влаштовувати звалища;
  • саджати дерева, крім кущів та саджанців з висотою перспективного росту не більше двох метрів;
  • розташовувати автозаправні станції або сховища пально-мастильних матеріалів;
  • влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
  • запускати спортивні моделі літальних апаратів та повітряні змії;
  • відсипати ґрунт, влаштовувати водосховища, ставки та інші водні споруди;
  • влаштовувати зупинки та стоянки усіх видів транспорту (крім залізничного) в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі напругою 330 кВ і вище.

В охоронних зонах кабельних ліній електропередачі власникам і користувачам земельних ділянок, фізичним і юридичним особам забороняється:

• саджати дерева та кущі;
  • зводити будинки, споруди будь-якого призначення;
  • виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад п'ять тонн;
  • зливати їдкі і такі, що спричиняють корозію, речовини, пально-мастильні матеріали.

Власникам, користувачам земельних ділянок фізичним та юридичним особам у межах спеціальних зон електричних мереж без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника, забороняється виконувати роботи, що можуть призвести до порушення безаварійного функціонування об'єктів електричних мереж.

Додаткові вимоги щодо особливого режиму використання земель в межах спеціальних зон об'єктів енергетики встановлюються Правилами охорони електричних мереж, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.

З метою збереження життя та здоров’я населення, запобігання відключення повітряних ліній електропередач, забезпечення безперебійного електропостачання на території громади рекомендуємо дотримуватись правил поводження в охоронних зонах електромереж.