Епідемічний паротит. Що варто знати про хворобу.

Дата: 30.03.2023 11:55

Фото без описуЕпідемічний паротит - це гостре вірусне захворювання, під час якого відбувається запалення слинних залоз людини. Через те, що в хворого при цьому шия збільшується в об’ємі, в народі цю хворобу називають свинка.

Паротит – найчастіше зустрічається у віці від 5 до 15 років, проте небезпека зараження для дорослих теж є. Причому хлопчики хворіють частіше за дівчаток.

Вірус паротиту передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом (вдихання повітря, що містить вірус в крапельках слини). Для розвитку захворювання необхідний тривалий і тісний контакт із хворим.

Потрапляючи в організм людини, вірус розмножується в її залозистій тканині. Тому, окрім привушних слинних залоз, можуть також уражатись інші залозисті органи: під'язикові та підщелепні слинні залози, яєчники/яєчка, щитовидна та підшлункова залози. Ураження статевих органів частіше відбувається у підлітків (орхіт виникає у 20% хворих хлопчиків, оофорит – у 5% дівчаток) і може призвести до безпліддя.

Інкубаційний період триває в середньому від 11 до 21 дня. Хворий заразний за 1-3 дні до появи перших ознак хвороби і протягом 9 днів після її початку (максимальне виділення вірусу - з третього по п'ятий день). Ізоляції  хворий підлягає протягом 9 днів від розвитку набряку слинних залоз.

ОЗНАКИ ПАРОТИТУ

Зазвичай «свинка» починається гостро. До основних симптомів паротиту відносять:

•  різке підвищення температури тіла до 39°С, яка може зберігатись 5-7 днів;
  •  біль в області вух, щоки, шиї та при пальпації слинних залоз;
  •  больовий синдром при жуванні чи ковтанні;
  • припухлість зони перед вушною раковиною, що збільшується в розмірах (найбільше припухлість збільшується на 5-6 день хвороби);

Специфічного лікування немає, лише симптоматичне. Уражені слинні залози є болючими, тому ідеальною для хворого є рідка, тепла їжа та пиття.

Імунітет у перехворілих стійкий та тривалий, повторно заражається менш ніж 1% хворих.
Щеплення від паротиту робляться в 12 міс. та 6 років комплексною вакциною КПК (кір, краснуха, паротит), яка входить в календар обов’язкових щеплень. Вакцинація допомагає виробити імунітет до хвороби та запобігти захворюванню, або ж її ускладненням, якщо ви все таки захворієте. Пам’ятайте, що кожен організм є індивідуальним  і  дає різну імунну відповідь.

Будьте здорові!
Лікар – епідеміолог                                                              Надія Горщар