Так! Ми можемо подолати туберкульоз!
Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття - виявлення бактерії, що спричиняє це захворювання.
Указом Президента України від 22.03.2002 № 290, встановлено Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається 24 березня. Щорічно з 1 березня по 31 березня триває Всеукраїнський місячник боротьби з туберкульозом. Держава приділяє значну увагу подоланню цієї соціально значимої хвороби. Розроблена державна стратегія протидії цій хворобі, але ситуація з туберкульозом в Україні залишається складною.
Однак, попри все основними чинниками, які стають на перепоні подолання ТБ є:
- недостатня поінформованість про захворювання, методи його діагностики та лікування;
- недостатні вакцинація БЦЖ та охоплення профілактичними програмами людей, у яких високий ризик розвитку активного ТБ
- значна стигма та дискримінація людей з ТБ та їх оточення.
В умовах тривалої повномасштабної війни прогнозується погіршення ситуації щодо захворюваності на туберкульоз.
У 2023 році в Україні захворіло туберкульозом, близько 20 тисяч населення, серед них 835 дітей. Тенденція до росту захворюваності на туберкульоз органів дихання у Волинській області продовжує зберігатись. Показник захворюваності у 2023 році вищий від середнього державного на 40%. Захворіло 496 волинян проти 455 в 2022 році - ріст на 9%. Значно зросла захворюваність серед дітей віком до 17 років - майже в 4 рази (60 осіб проти 16 в 2022 році). В 2023році в Локачинській громаді зареєстровано 4 випадки туберкульозу. У 2024 році 1 випадок , захворювання виявлено у дитини
Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання з повітряним шляхом передачі. Інфекція передається від людини до людини через повітря при кашлі, чиханні, розмові. Ризик зараження здорової людини залежить від концентрації інфекції у повітрі та тривалості вдихання зараженого повітря, стану і реакції імунної системи.
Симптомами туберкульозу є:
- кашель понад 2 тижні;
- підвищена температура тіла до 37 і більше градусів понад 7 днів;
- утруднене дихання;
- біль у грудях;
- поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
- постійна слабкість;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- кровохаркання.
Лікарі закликають усіх бути пильними до власного здоров'я і при появі вищевказаних симптомів негайно звернутися за медичною допомогою. Спочатку сімейний лікар проводить скринінг та опитування (https://tbtest.phc.org.ua/) і за результатами у разі необхідності скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу.
Потім, за необхідності, скеровує на дообстеження до лікаря фтизіатра,який встановлює діагноз та необхідність додаткового обстеження – бронхоскопію, комп’ютерну томографію та ін. Проведення комп’ютерної томографії для діагностики туберкульозу є безкоштовним.
Туберкульозом може захворіти кожен, проте вищий ризик виникнення захворювання у людей які:
перебувають у постійному контакті з хворим на ТБ;
- живуть з ВІЛ;
- вживають наркотики, алкоголь та тютюн;
- з ослабленим імунітетом
- дітей, оскільки їхня імунна система не сформована.
При вчасному виявленні та грамотному лікуванні, туберкульоз - виліковний! Лікування протитуберкульозними препаратами в Україні – безоплатне!
Другий рік поспіль Всесвітня організація охорони здоров’я для відзначення Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом пропонує гасло «Так! Ми можемо подолати туберкульоз!».
Онлайн-скринінг на сайті ЦГЗ https://tbtest.phc.org.ua
Що журналістам треба знати про туберкульоз https://www.phc.org.ua/sites/default/files/users/user90/Posibnyk_dlja_media_Shcho_zhurnalistam_treba_znaty_pro_tuberkuljoz.pdf
Відеоролик “Туберкульоз виліковний” https://www.youtube.com/watch?v=yDHHRJWI4is
Телеграм-канал “Туберкульоз виліковний”
Лікування туберкульозу в Україні - безкоштовно у сімейного лікаря
https://www.facebook.com/watch/?v=2297960303587670
Закликаємо мешканців громади буди на сторожі свого здоров’я, здоров’я своїх дітей та близьких!
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)