Локачинська громада
Волинська область, Володимирський район

Дії роботодавця з охорони праці при прийомі співробітника на роботу

Дата: 28.08.2024 14:45
Кількість переглядів: 31

Під час війни вимоги до охорони праці дещо пом'якшилися (мораторій на перевірки, декларації замість дозволів тощо), проте до відбору та прийняття на роботу персоналу вони залишилися незмінними. Тож, нагадуємо роботодавцям, що потрібно зробити з точки зору охорони праці при прийомі нового співробітника:
       По-перше, провести обов'язковий медичний огляд працівників певних категорій:
Згідно зі ст. 169 КЗпП роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. 

Попередні медогляди обов'язкові в таких випадках:

  • якщо вік особи до 21 року;
  • якщо йдеться про важку роботу, роботу зі шкідливими чи небезпечними  умовами праці або таку, де є потреба у професійному доборі.

Якщо не впевнені, перевірте, чи є ваш випадок у списках тих, що вимагають обов'язкових медоглядів:

  • Перелік робіт, для виконання яких медичний огляд є обов'язковим.
  • Перелік робіт, де є потреба у професійному доборі. 
  • Список шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу. 

Також дізнатись, які роботи у вас є важкими або зі шкідливими чи небезпечними умовами праці, можна з результатів атестації робочих місць (АРМ). 
Якщо вашому працівнику медогляд таки потрібен, ви маєте видати йому направлення та скерувати до медичного закладу, з яким у вас укладений договір. Форму направлення знайдете у додатку 3 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

 
       По-друге, провести інструктажі з питань охорони праці:
Перед початком роботи нового працівника роботодавець згідно зі ст. 29 КЗпП зобов’язаний проінформувати його під розписку про умови праці, наявні на його робочому місці. У тому числі, про всі небезпечні чи шкідливі виробничі фактори, які ще не усунуто, та про можливі наслідки їх впливу на здоров’я працівника, а також про можливі пільги та компенсації за роботу в таких умовах. 
Крім того, при прийнятті на роботу всі працівники повинні за рахунок роботодавця пройти вступний інструктаж, навчання, перевірку знань, первинний інструктаж на робочому місці, стажування і набуття навичок безпечних методів праці. Тільки після цього працівники допускаються до самостійної роботи. Після інструктажу потрібно зафіксувати поінформованість співробітника його підписом у журналі інструктажів. 
Також шкідливі та небезпечні фактори вказані у картах умов праці за результатами атестації робочих місць. Якщо ви провели АРМ, працівник має розписатися в карті свого робочого місця.
       По-третє, організувати навчання і перевірку знань з охорони праці:
Згідно зі ст. 18 Закону «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Навчання з питань охорони праці таких працівників може проводитися як безпосередньо на підприємстві, так і іншим суб’єктом господарювання, що займаються таким навчанням. Перевірка знань повинна здійснюватися відповідною комісією підприємства, склад якої затверджується керівником підприємства.

Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об'єктів економіки забезпечуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі освіти і науки в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з нагляду за охороною праці.

Організувати вступний та первинний інструктажі
    • Вступний інструктаж проводить людина, призначена наказом по підприємству. Цей інструктаж обов'язково проходять ті, хто вступає на постійну роботу, тимчасові виконавці робіт (наприклад, підрядник, який прийшов до вас в офіс встановлювати кондиціонер), відряджені співробітники інших підприємств, студенти-практиканти та навіть учні, що прийшли на екскурсію. На вступному інструктажі розказуємо: що можна, що не можна робити на вашому підприємстві, як себе поводити під час аварії, базові речі з домедичної допомоги.
    • Первинний інструктаж проводиться на робочому місці керівником, який буде нести повну відповідальність за нового працівника, він так само враховує теми охорони праці, домедичної допомоги та поведінки у надзвичайних випадках, але значно детальніше, враховуючи специфіку роботи.
Організувати проведення стажування для працівників, що будуть виконувати роботи підвищеної небезпеки
Тобто видати наказ про проведення стажування з призначенням відповідальної особи та вказаною кількості змін стажування. Стажування має проходити за програмою, розробленою для конкретної професії. Програму розробляє керівник підрозділу або майстер – людина, яка розуміється на характері роботи. Після завершення стажування наказом треба допустити працівника до самостійної роботи.
Організувати навчання за професією
Коли ви наймаєте водія на посаду водія, або зварника на посаду зварника, у працівника мають бути документи, що підтверджують їх кваліфікацію. Якщо таких документів немає, або у працівника за основними обов'язками такі роботи не передбачені, але може виникати необхідність їх виконання, то працівників потрібно направити у навчальні центри для здобуття необхідних професій (акумуляторник, стропальник, машиніст крана, водій навантажувача, зварник, ліфтер, оператор котельні та інші професії, здобуття яких вимагається правилами безпеки у конкретних сферах діяльності)
Організувати навчання за правилами охорони праці при виконанні окремих видів робіт.
Працівників, відповідальних за виконання робіт підвищеної небезпеки, та працівників, що виконують ці роботи, необхідно навчати за конкретними нормативно-правовими актами з охорони праці (НПАОП), які розповсюджуються на ці роботи. Оскільки таких НПАОП понад 900, щоб вибрати правильне навчання, обов'язково потрібен експерт з охорони праці.  
       По-четверте, екіпірувати працівника засобами індивідуального захисту:
На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також на роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими температурними умовами, працівникам згідно зі ст. 164 КЗпП має безкоштовно видаватися спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту (ЗІЗ). Допоможуть вам в цьому перелік небезпек, перелік робіт, що вимагають ЗІЗ та таблиця врахування ризиків.
Ось тут ви знайдете мінімальні набори ЗІЗ для багатьох професій: норми видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.  
Тепер ви можете допустити здорового, поінформованого, кваліфікованого та екіпірованого працівника до виконання покладених на нього завдань.

Головний спеціаліст відділу профілактики 
та розслідування нещасних випадків                                Анатолій ЛЯШУК
 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь