Небезпека спалювання сухої рослинності: відповідальність та заходи попередження
З початку року на території Володимирського району Волинської області виникло 56 пожеж, з них 31 пожежа сухої рослинності.
З настаннням весни та сухої погоди почастішали пожежі в екосистемах громади, які в основному виникають внаслідок самовільного випалювання сухої рослинності громадянами, необережного та халатного поводження з вогнем, та через порушення вимог пожежної безпеки, а в подальшому можуть призвести й до масштабних пожеж.
Як результат, на ліквідацію таких пожеж держава витрачає значні маеріально-технічні резерви, які у теперішній нелегкий час є дуже необхідними. Не зважаючи на численні застереження - населення продовжує нехтувати заходами пожежної безпеки.
Однією з найнебезпечніших проблем зі спалюванням сухостою є забруднення повітря. В середовище викидаються речовини, що виділяються в процесі горіння та є шкідливими для органів дихання. Коли спалюється сухостій, то гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах. Земляний родючий покрив, на якому спалюють траву, відновлюється лише через 5-6 років. Тому звертаємо вашу увагу: спалювання рослинних залишків суворо заборонене!
Локачинська селищна рада закликає всіх суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожежі в природних екосистемах, тому що такі дії можуть спричинити тяжкі наслідки, такі як загибель тварин, а також неконтрольоване поширення вогню. Перш за все, не слід випалювати суху траву та сміття на присадибних ділянках, розводити відкритий вогонь поруч із господарчими будівлями, а також залишати недопалки та сірники на сухій трав’янистій підстилці.
Нагадуємо, що за чинним законодавством, порушники правил пожежної безпеки нестимуть адміністративну та кримінальну відповідальність.
Що загрожує паліям трави
По-перше, за такі дії загрожують штрафи ( ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення):
1. За спалювання стерні, луків, пасовищ, рослинності чи її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях у населених пунктах:
-
від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів (3 060 – 6 120 грн) – для громадян;
-
від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів (15 300 – 21 420 грн) – для посадових осіб.
2. За ті ж дії на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду:
-
від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів (6 120 – 12 240 грн) – для громадян;
-
від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів (21 420 – 30 600 грн) – для посадових осіб.
Є і кримінальна відповідальність: за ґрати можна потрапити на термін до 10 років. Це передбачено ст. 245 Кримінального кодексу України.
Так, за знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, стерні, сухих трав, рослинності на землях сільськогосподарського призначення загрожує:
-
штраф від 5400 до 9000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (91 800 – 153 000 грн);
-
або обмеження волі на строк від 2 до 5 років;
-
або позбавлення волі на той самий строк.
За такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин чи інші тяжкі наслідки, палія можуть відправити до в’язниці на строк від 5 до 10 років.
Наголошуємо, під час війни відповідальність за спалювання сухостою посилили.
До переліку злочинів у статті 113 «Диверсія» додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності. Тому за спалювання сухої трави в умовах воєнного стану вас можуть ув’язнити строком на 15 років або довічно ув’язнити з конфіскацією майна.
В березні 2022 року на території гідрологічного заказника місцевого значення “Луга-Свинорейка” поблизу села Дорогиничі був встановлений факт підпалу очерету. Встановлено особу порушника, даному громадянину нараховане відшкодування шкоди в сумі 113424,69 грн. завданої території природно-заповідного фонду. Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності в повному обсязі стягнуто з порушника Державною виконавчою службою у 2024 році.
Шановні мешканці нашої громади! Будьте свідомі, бережіть себе і природу!